  • P4KE160A-G
P4KE160A-G
advertisement
Manufacturer No:
P4KE160A-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-P4KE160A-G
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
P4KE160A-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P4KE160A-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    152V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Clamping Voltage
    219V
  • Peak Pulse Current
    1.83A
  • Reverse Standoff Voltage
    136V
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    160V