  • P272CP683M300A
P272CP683M300A
advertisement
Manufacturer No:
P272CP683M300A
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-P272CP683M300A
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
PME271Y 0.068μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 300V-AC Paper, Metallized
Quantity:
In Stock : 16093
Step5Bar-code shipping tag
P272CP683M300A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Paper, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PME271Y
  • Size / Dimension
    0.945Lx0.445W 24.00mmx11.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Terminal Pitch
    20.3mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Capacitor Type
    PAPER CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.799 20.30mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    9444
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    24mm
  • Width
    11.3mm