  • P227EE2B20A
P227EE2B20A
advertisement
Manufacturer No:
P227EE2B20A
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-P227EE2B20A
Package:
Datasheet:
P227EE2B20A
Description:
Quantity:
In Stock : 8444
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P227EE2B20A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle, Rear
  • Housing Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    ACETAL
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    P227
  • Published
    2001
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Current Rating (Amps)
    7A AC
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    7A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    11.303 mm
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VRMS V
  • Electrical Life
    6,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    7A
  • Contact Current(AC)-Max
    7A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    7A@125VAC
  • Actuator Travel
    5.5118 mm
  • Length
    26mm
  • Width
    9.4mm
  • Body Height
    30.48mm
  • Actuator Length
    8.5mm