  • P16OAR1HREDRED
P16OAR1HREDRED
advertisement
Manufacturer No:
P16OAR1HREDRED
HK JDW NO:
239-P16OAR1HREDRED
Package:
Datasheet:
P16OAR1HREDRED
Step5Bar-code shipping tag
P16OAR1HREDRED
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Published
    2008
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    16.002mm
  • Actuator Type
    Round, Button, Mushroom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    6VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Dielectric Withstanding Voltage
    3000VAC V
  • Illumination Type
    LED
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Hole Diameter
    16 mm
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Length
    0.358 inch