  • P16OAR10RED
P16OAR10RED
advertisement
Manufacturer No:
P16OAR10RED
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-P16OAR10RED
Package:
Datasheet:
P16OAR10RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P16OAR10RED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Actuator Length
    0.59 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    P16
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button, Mushroom
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Hole Diameter
    16 mm
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V