  • P160-562FS
P160-562FS
advertisement
Manufacturer No:
P160-562FS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-P160-562FS
Package:
Nonstandard
Step5Bar-code shipping tag
P160-562FS
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    P160
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.155Lx0.125W 3.94mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.18mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    68mA
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    260mOhm Max
  • Max DC Current
    687mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    644mA
  • Case/Size Code
    1512
  • Height
    2.54mm
  • Height Seated (Max)
    0.100 2.54mm