  • P14-10FN-C
P14-10FN-C
advertisement
Manufacturer No:
P14-10FN-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-P14-10FN-C
Package:
Datasheet:
P14-10FN-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P14-10FN-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Depth
    7.87mm
  • Wire Gauge
    14-18 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.200 (5.08mm)
  • Diameter
    4.06mm
  • Length
    18.034mm
  • Width
    7.87mm
  • Length - Overall
    0.710 18.03mm
  • Diameter - Inside
    2.29 mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm