  • P08-020SLC-B-G
P08-020SLC-B-G
advertisement
Manufacturer No:
P08-020SLC-B-G
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-P08-020SLC-B-G
Package:
Datasheet:
P08-020SLC-B-G
Description:
CONN SOCKET 20POS .8MM VERT SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P08-020SLC-B-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    362.873924g
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    P08
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Socket, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Height Above Board
    0.205 5.20mm
  • Stack Height (Mating)
    6mm 7mm 8mm