  • P024-010-13A
P024-010-13A
advertisement
Manufacturer No:
P024-010-13A
Manufacturer:
Tripp Lite
HK JDW NO:
819-P024-010-13A
Package:
Datasheet:
P024-010-13A
Description:
CORD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 10'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P024-010-13A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    125VAC
  • Voltage - Rated DC
    120V
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    13A
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Cable Length
    3m
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG