  • P006-002-13A
P006-002-13A
advertisement
Manufacturer No:
P006-002-13A
Manufacturer:
Tripp Lite
HK JDW NO:
819-P006-002-13A
Package:
002
Datasheet:
P006-002-13A
Description:
AC Power Cords 16AWG SJT 13A 125V 5-15P TO C13 1'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P006-002-13A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    002
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    125VAC
  • Power Rating
    1.25kW
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    13A
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Cable Length
    610mm
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • 1st Connector
    NEMA 5-15P
  • 2nd Connector
    IEC 320-C13
  • Cord Type
    SJT
  • Approved Countries
    United States
  • Length
    2.00' 609.6mm