  • OVM12F3R7
OVM12F3R7
advertisement
Manufacturer No:
OVM12F3R7
HK JDW NO:
861-OVM12F3R7
Package:
Module
Datasheet:
OVM12F3R7
Description:
LED MODULE 3POS RED IP67 CLEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OVM12F3R7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to OVM12F3R7.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    73.30mm Lx17.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    LED Engine
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Red
  • Voltage - Rated
    15V
  • Power Rating
    500mW
  • Depth
    17.8mm
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Elements
    30
  • Configuration
    Linear Light Strip, Plug and Play
  • Max Current Rating
    42mA
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Viewing Angle
    120°
  • Current - Test
    42mA
  • Lens Style
    Flat
  • Forward Voltage
    12V
  • Current - Max
    42mA
  • Lens Type
    Flat
  • Illumination Color
    Red
  • Power Consumption
    500mW
  • Luminous Flux
    20 lm
  • Wavelength
    623nm
  • Dominant Wavelength
    623 nm
  • Height
    11.50mm
  • Length
    73.3mm
  • Width
    17.8mm