  • OSTTG030160B
OSTTG030160B
advertisement
Manufacturer No:
OSTTG030160B
Manufacturer:
ON Shore Technology
HK JDW NO:
602-OSTTG030160B
Package:
Datasheet:
OSTTG030160B
Purchasing and Inquiry
OSTTG030160B Overview
OSTTG030160B Features
OSTTG series
OSTTG030160B Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc. OSTTG030160B Terminal Blocks applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Military Technology
  • Control panels
  • Industrial Automation
  • Electrical substations
  • Instrumentation
  • Telecommunications
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
OSTTG030160B
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Contact Material - Plating
    Brass
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Series
    OSTTG
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Termination
    Screw
  • Color
    Blue
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Wire Gauge
    12-24 AWG
  • Voltage
    300V
  • Plating
    Brass, Steel
  • Current
    15A
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
  • Torque - Screw
    0.4 Nm (3.5 Lb-In)