  • OSTOQ040051
OSTOQ040051
advertisement
Manufacturer No:
OSTOQ040051
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
HK JDW NO:
602-OSTOQ040051
Package:
Datasheet:
OSTOQ040051
Description:
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
Step5Bar-code shipping tag
OSTOQ040051
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Solder
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OSTOQ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Green
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.300 7.62mm
  • Insulation Height
    0.157 4.00mm
  • Voltage
    300V
  • Contact Tail Length
    0.157 4.00mm
  • Number of Levels
    1
  • Current
    20A