  • OS202011MA0QS1
OS202011MA0QS1
advertisement
Manufacturer No:
OS202011MA0QS1
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-OS202011MA0QS1
Package:
Datasheet:
OS202011MA0QS1
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OS202011MA0QS1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Brackets, PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Resin
  • Body Material
    Tin
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    OS
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    100mA DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    10.8mm
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    100mOhm
  • Max Current Rating
    100mA
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    10,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    200mA
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Switch Travel
    2.00mm
  • Length
    8.6mm
  • Actuator Length
    4.00mm