  • OPA344UA/2K5
OPA344UA/2K5
advertisement
Manufacturer No:
OPA344UA/2K5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA344UA/2K5
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
0.2pA 76 dB Instrumentational OP Amps 2.5V~5.5V OPA344 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
OPA344UA/2K5 Overview
A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used to package the op amp. Buffer amps of this type are called General Purpose-types. In the case of Tape & Reel (TR) cases, linear amplifier will be delivered. The number of terminations approaches 8. It consists of a total of 8 pins in total. The linear amplifier should be run at 5.5V at all times, so please keep that in mind when using it. There are two types of Operational Amplifier op amps in this case, and this device falls into one of them. 8 pins are included on the operational amplifiers. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 1mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of -40°C~85°C when it comes to operating temperatureVoltage gain should remain at 122dB. On the output type, there are Rail-to-Rail different types of op amps. For the operating supply voltage of the op amp ic, there is a rating of 1. To pack the operational amplifier ics, TR is adopted as the packing method. For optimal performance, this electrical part should be connected to a supply with a current of 150μA. MicroAmplifier? is the number that corresponds to the series of the buffer op amp.
OPA344UA/2K5 Features
8 Pins
supply voltage of 5.5V
122dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA344UA/2K5 Applications
There are a lot of Texas Instruments OPA344UA/2K5 Instrumentational OP Amps applications.
  • Industrial control system
  • Vehicle electronics
  • Multiplication circuits
  • Medical instruments
  • MP3
  • High gain DC amplifier
  • E-book readers
  • High/low-pass filter circuit
  • Signal transformation
  • Signal operation
Step5Bar-code shipping tag
OPA344UA/2K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MicroAmplifier™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5.5V
  • Base Part Number
    OPA344
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    3/5V
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Current - Supply
    150μA
  • Slew Rate
    0.8V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    76 dB
  • Current - Input Bias
    0.2pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~5.5V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1mV
  • Bandwidth
    1MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    1000 kHz
  • Voltage Gain
    122dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    90.46dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
  • Supply Voltage Limit-Max
    7.5V
  • Voltage - Input Offset
    200μV
  • Current - Output / Channel
    15mA
  • Low-Bias
  • Micropower
  • Programmable Power
    NO
  • Max I/O Voltage
    1mV
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm