  • OPA2170AID
OPA2170AID
advertisement
Manufacturer No:
OPA2170AID
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA2170AID
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
2 Channels 20mA per Channel 8pA 104 dB Instrumentational OP Amps 0.0035μA 18V 2.7V~36V ±1.35V~18V OPA2170 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
OPA2170AID Overview
In order to protect the op amps, a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used. This is a General Purpose type op amp. Instrumentation amplifier is delivered in a Tube case.  During the past two weeks, there have been close to 8 terminations. Buffer amplifier has a total of 8 pins. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 18V. It should be noted that this type of buffer amplifier is exactly what is known as a Operational Amplifier device. The buffer op amp includes 8 pins.  Op amp rates 1.8mV as input offset voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers.  In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C~125°C. It is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 110μA . 130dB should remain the voltage gain.  As far as the device is concerned, buffer amplifier has 2 channels. There are more than a few advantages to using this instrumentation amplifier, one of which is that it outputs Rail-to-Rail signals. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 18V voltage.  To pack the operational amplifier ics, TR is adopted as the packing method.
OPA2170AID Features
8 Pins
supply voltage of 18V
130dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2170AID Applications
There are a lot of Texas Instruments OPA2170AID Instrumentational OP Amps applications.
  • Biopotential
  • Mobile phone
  • Differentiator circuits
  • pH (acidity)
  • Strain gauges
  • Voltage regulation circuit
  • Navigation
  • Test equipment
  • High-frequency data acquisition systems
  • ECG equipment
Step5Bar-code shipping tag
OPA2170AID
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    18V
  • Base Part Number
    OPA2170
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Number of Channels
    2
  • Operating Supply Current
    110μA
  • Nominal Supply Current
    110μA
  • Output Current
    17mA
  • Slew Rate
    0.4V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    104 dB
  • Current - Input Bias
    8pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~36V ±1.35V~18V
  • Output Current per Channel
    20mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1.8mV
  • Bandwidth
    1.2MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Unity Gain BW-Nom
    1200 kHz
  • Voltage Gain
    130dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.0035μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    120dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
  • Voltage - Input Offset
    250μV
  • Low-Bias
  • Micropower
  • Max Frequency
    1MHz
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.000015μA
  • Programmable Power
    NO
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    1.2MHz
  • Max I/O Voltage
    1.8mV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm