  • ONET1101LRGET
ONET1101LRGET
advertisement
Manufacturer No:
ONET1101LRGET
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-ONET1101LRGET
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ONET1101LRGET
Description:
0.5mm Gold PMIC ONET1101 24 Pin 3.3V 24-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ONET1101LRGET Overview
Tape & Reel (TR)'s materials are used in the packaging.The low package cost of the 24-VFQFN Exposed Pad makes it well-known in the electronic industry.Applications of standard grade qualify it as Type Laser Diode Driver (Fiber Optic). 1 channels are configured for data transmission.2.97V~3.63V Supply Voltage is provided to ensure the device's normal operation.Surface Mount is used to mount it on the PCB.The efficiency standard is met with a temperature of -25°C~100°C.In order to find its related parts, use the Base Part Number ONET1101.A 24 termination has been programmed into it.It is powered by the Supply Voltage of 3.3V.Providing 24 pins is necessary to meet specific requirements.24 pins are integrated into its configuration.Having the ability to operate at a variety of voltages makes it an excellent choice for many applications.
ONET1101LRGET Features
Supplied in the 24-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -25°C~100°C
Operating supply current of 95mA
ONET1101LRGET Applications
There are a lot of Texas Instruments ONET1101LRGET Laser Driver ICs applications.
  • Battery-powered device
  • Workstations
  • Sense & Conrol
  • High output current applications
  • Ethernet condition monitoring vibration sensor
  • PLL (Phase-Locked Loop)
  • Post DC-DC regulation
  • Power generator plants
  • μC power
  • Game machines
Step5Bar-code shipping tag
ONET1101LRGET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    45.387587mg
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    24
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Laser Diode Driver (Fiber Optic)
  • Applications
    SONET;SDH
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ONET1101
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    95mA
  • Nominal Supply Current
    95mA
  • Max Supply Current
    95mA
  • Data Rate
    11.3Gbps
  • Current - Modulation
    85mA
  • Current - Bias
    100mA
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm