  • OD1225-12MS01A
OD1225-12MS01A
advertisement
Manufacturer No:
OD1225-12MS01A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD1225-12MS01A
Package:
Axial
Datasheet:
OD1225-12MS01A
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD1225-12MS01A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2009
  • Series
    OD1225
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.330A
  • Max Power Dissipation
    4W
  • Current Rating
    330mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    65000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    2050 RPM
  • Bearing Type
    Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    83.0 CFM (2.32m3/min)
  • Noise
    38.0 dB
  • Static Pressure
    0.120 in H2O (29.9 Pa)