  • OA225AN-11-1TB18
OA225AN-11-1TB18
advertisement
Manufacturer No:
OA225AN-11-1TB18
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OA225AN-11-1TB18
Package:
Axial
Datasheet:
OA225AN-11-1TB18
Description:
FAN AXIAL 225X80MM BALL 115VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OA225AN-11-1TB18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Metal
  • Operating Temperature
    -40~140°F -40°C~60°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2010
  • Series
    OA225
  • Size / Dimension
    Round - 225mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Power (Watts)
    72.0W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    72W
  • Current Rating (Amps)
    0.700A
  • Max Power Dissipation
    72W
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating
    700mA
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 40°C
  • Life (Hours)
    40000 hours
  • RPM
    2800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    600.0 CFM (16.80m3/min)
  • Noise
    61.0 dB
  • Voltage Range
    100V~125VAC
  • Static Pressure
    0.670 in H2O (166.9 Pa)
  • Height
    225mm