  • OA200AN-11-1TB1856
OA200AN-11-1TB1856
advertisement
Manufacturer No:
OA200AN-11-1TB1856
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OA200AN-11-1TB1856
Package:
Metal
Description:
FAN AXIAL 200X70MM 115VAC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OA200AN-11-1TB1856
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Material
    Aluminium
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    3.9lbs 1.8kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -22~176°F -30°C~80°C
  • Published
    2013
  • Series
    OA200AN
  • Size / Dimension
    Round - 200mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Max Operating Temperature
    176°C
  • Min Operating Temperature
    -22°C
  • Power (Watts)
    105W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    105W
  • Max Power Dissipation
    105W
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 55°C
  • Life (Hours)
    50000 hours
  • RPM
    3300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    485.0 CFM (13.58m3/min)
  • Noise
    68.0 dB(A)
  • Voltage Range
    100V~120VAC
  • Static Pressure
    0.930 in H2O (231.7 Pa)
  • Height
    220mm
  • Length
    200mm
  • Width
    70.00mm