  • OA172SAP-11-1TB1855
OA172SAP-11-1TB1855
advertisement
Manufacturer No:
OA172SAP-11-1TB1855
HK JDW NO:
594-OA172SAP-11-1TB1855
Package:
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Step5Bar-code shipping tag
OA172SAP-11-1TB1855
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    2.7lbs 1.2kg
  • Material - Blade
    Metal
  • Operating Temperature
    -22~176°F -30°C~80°C
  • Published
    2013
  • Series
    OA172SAP
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    42.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    35W
  • Max Power Dissipation
    42W
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Approval Agency
    cURus
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 55°C
  • Life (Hours)
    50000 hours
  • RPM
    3100 RPM
  • Air Flow
    210.0 CFM (5.88m3/min)
  • Noise
    58.0 dB(A)
  • Voltage Range
    100V~120VAC
  • Static Pressure
    0.490 in H2O (122.1 Pa)
  • Height
    150mm