  • OA172AP-22-1TB1855
OA172AP-22-1TB1855
advertisement
Manufacturer No:
OA172AP-22-1TB1855
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OA172AP-22-1TB1855
Package:
Axial
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OA172AP-22-1TB1855
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    3lbs 1.4kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Metal
  • Operating Temperature
    -22~176°F -30°C~80°C
  • Published
    2013
  • Series
    OA172AP
  • Size / Dimension
    Round - 172mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    42.00W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    35W
  • Max Power Dissipation
    42W
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Approval Agency
    cURus
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 55°C
  • Life (Hours)
    50000 hours
  • RPM
    3200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    215.0 CFM (6.02m3/min)
  • Noise
    59.0 dB(A)
  • Voltage Range
    200V~240VAC
  • Static Pressure
    0.510 in H2O (127.0 Pa)
  • Height
    150mm