  • OA172AN-11-1WB
OA172AN-11-1WB
advertisement
Manufacturer No:
OA172AN-11-1WB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OA172AN-11-1WB
Package:
Axial
Datasheet:
OA172AN-11-1WB
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OA172AN-11-1WB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40~158°F -40°C~70°C
  • Published
    2001
  • Series
    OA172
  • Size / Dimension
    Round - 172mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    35.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    35W
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    235.0 CFM (6.58m3/min)
  • Noise
    52.0 dB
  • Voltage Range
    80V~130VAC
  • Static Pressure
    0.700 in H2O (174.4 Pa)
  • Height
    150mm