  • NXPSC08650Q
NXPSC08650Q
advertisement
Manufacturer No:
NXPSC08650Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-NXPSC08650Q
Package:
TO-220-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NXPSC08650Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    230μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 8A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    260pF @ 1V 1MHz