  • NX3L2267GM-Q100X
NX3L2267GM-Q100X
advertisement
Manufacturer No:
NX3L2267GM-Q100X
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-NX3L2267GM-Q100X
Package:
10-XFQFN
Datasheet:
NX3L2267GM-Q100X
Description:
40ns, 20ns SPDT 750mOhm QUAD Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE NX3L2267 10nA 10-XFQFN
Purchasing and Inquiry
NX3L2267GM-Q100X Overview
The electrical component comes in 10-XFQFN packaging, which makes it convenient to ship overseas. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). The multiplexer is located in Surface Mount. 2:1 is the number of circuits in the multiplexer and demultiplexer. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C TA. In total, there are 10 terminations. Based on SPDT switching circuits, these analog multiplexers work. The circuits in this analogue multiplexer number 2. Search with NX3L2267 if you are looking for analog multiplexer variants. A analogue multiplexer of this type is a Multiplexer or Switches. Using only a single voltage supply, this analog switch requires 1.4V~4.3V voltage. The digital multiplexer has SEPARATE OUTPUT outputs that can be used. Automotive, AEC-Q100 is a series number.
NX3L2267GM-Q100X Features
Switch Circuit: SPDT
-3db Bandwidth: 60MHz
NX3L2267GM-Q100X Applications
There are a lot of NXP USA Inc. NX3L2267GM-Q100X Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • CSU
  • Intelligent PBX
  • SDH/SONET multiplexers
  • Optical Applications
  • Video signal routing
  • Avionics test equipment
  • HDTV
  • Wireless Local Loop
  • Video switching
  • Multi-Line E1 Interface Cards
Step5Bar-code shipping tag
NX3L2267GM-Q100X
  • Package / Case
    10-XFQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    NX3L2267
  • Output
    SEPARATE OUTPUT
  • JESD-30 Code
    R-PQCC-N10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.4/4.3V
  • Number of Circuits
    2
  • -3db Bandwidth
    60MHz
  • On-State Resistance (Max)
    750mOhm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    2:1
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    10nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    35pF
  • Switch Circuit
    SPDT
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    40ns, 20ns
  • Charge Injection
    37pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    90m Ω
  • Crosstalk
    -90dB @ 100kHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Switch-on Time-Max
    90ns
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    1.4V~4.3V