  • NX3008NBKV,115
NX3008NBKV,115
advertisement
Manufacturer No:
NX3008NBKV,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-NX3008NBKV,115
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
NX3008NBKV,115
Description:
NEXPERIA - NX3008NBKV,115 - MOSFET, NN-KANAL, 30V, 400MA, SOT666
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NX3008NBKV,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
    6
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F6
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power - Max
    500mW
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.4 Ω @ 350mA, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    50pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    400mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    0.68nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.4A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    0.39W