  • NTR50A2371NTRF
NTR50A2371NTRF
advertisement
Manufacturer No:
NTR50A2371NTRF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NTR50A2371NTRF
Package:
2512
Datasheet:
NTR50A2371NTRF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTR50A2371NTRF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    2.37kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    2512
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.05%