  • NTR10F1R96DTRF
NTR10F1R96DTRF
advertisement
Manufacturer No:
NTR10F1R96DTRF
HK JDW NO:
10881-NTR10F1R96DTRF
Datasheet:
NTR10F1R96DTRF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 1.96Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
NTR10F1R96DTRF
  • Power Rating
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    100V
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    1.96Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C