  • NTPA78R0LB1AZ
NTPA78R0LB1AZ
advertisement
Manufacturer No:
NTPA78R0LB1AZ
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NTPA78R0LB1AZ
Purchasing and Inquiry
NTPA78R0LB1AZ Overview
NTPA78R0LB1AZ Features
Package/Case: Tape & Box (TB)
8Ohm Resistance
Current Rating of 1.7A
15% Tolerance
NTPA78R0LB1AZ Applications
There are a lot of Murata Electronics NTPA78R0LB1AZ NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Battery packs
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
Step5Bar-code shipping tag
NTPA78R0LB1AZ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    15%
  • Resistance
    8Ohm
  • Max Operating Temperature
    160°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Current Rating
    1.7A
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    264V
  • Diameter
    7.0104mm
  • Width
    5mm