  • NTP107M4TRB(45)F
NTP107M4TRB(45)F
advertisement
Manufacturer No:
NTP107M4TRB(45)F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NTP107M4TRB(45)F
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
100μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (SOLID POLYMER) 0.04mA SMD/SMT
Step5Bar-code shipping tag
NTP107M4TRB(45)F
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Series
    NTP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.04mA
  • Ripple Current
    1236.6mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    45 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm