  • NTE1209MC
NTE1209MC
advertisement
Manufacturer No:
NTE1209MC
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-NTE1209MC
Package:
14-SMD Module, 8 Leads
Datasheet:
NTE1209MC
Description:
CONV DC/DC 1W 12VIN 9V SGL 1KV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTE1209MC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NTE1209MC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SMD Module, 8 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    NTE (1W)
  • Size / Dimension
    0.50Lx0.30W x 0.26 H 12.7mmx7.6mmx6.6mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    12.7mm
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    73%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    9V
  • Max Output Current
    111mA
  • Voltage - Output 1
    9V
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Max Supply Voltage
    13.2V
  • Min Supply Voltage
    10.8V
  • Current - Output (Max)
    111mA
  • Output Current
    111mA
  • Output Power
    1W
  • Min Input Voltage
    10.8V
  • Max Input Voltage
    13.2V
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Max Output Power
    1W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    9V
  • Max Input Voltage (DC)
    13.2V
  • Min Input Voltage (DC)
    10.8V
  • Switching Frequency
    110kHz
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    6.6mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    7.7mm