  • NTD24N06L-1G
NTD24N06L-1G
advertisement
Manufacturer No:
NTD24N06L-1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTD24N06L-1G
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
NTD24N06L-1G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 45m Ω @ 10A, 5V ±15V 1140pF @ 25V 32nC @ 5V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 11947
Step5Bar-code shipping tag
NTD24N06L-1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    24A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.36W Ta 62.5W Tj
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    62.5W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    45m Ω @ 10A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1140pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    24A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 5V
  • Rise Time
    97ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    52 ns
  • Turn-Off Delay Time
    23 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    24A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.045Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    72A