  • NTC-T335K16TRAF
NTC-T335K16TRAF
advertisement
Manufacturer No:
NTC-T335K16TRAF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NTC-T335K16TRAF
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.00053mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
NTC-T335K16TRAF
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.00053mA
  • Ripple Current
    94.4mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm