  • NTC-T225K50TRD
NTC-T225K50TRD
advertisement
Manufacturer No:
NTC-T225K50TRD
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NTC-T225K50TRD
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.8Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Molded
Step5Bar-code shipping tag
NTC-T225K50TRD
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+12ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2917
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    2.9mm
  • Length
    7.3mm