  • NTBA104GU12,115
NTBA104GU12,115
advertisement
Manufacturer No:
NTBA104GU12,115
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-NTBA104GU12,115
Package:
12-XFQFN
Datasheet:
NTBA104GU12,115
Purchasing and Inquiry
NTBA104GU12,115 Overview
A package called 12-XFQFN contains it.Packaged in the way of Tape & Reel (TR).In this configuration, the output is set to Tri-State, Non-Inverted.Its translator type is Voltage Level.The electronic part is mounted using the Surface Mount method.There is Bidirectional channel type for this electrical device.Operation is performed at -40°C~125°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.When it comes to terminating a transmission line, there are 12 terminations.A series of related parts can be derived from the base part number NTBA104.Power comes from a voltage of 1.5V.Level translators has 12 pins.There is a configuration of 1.2V~3.6V for the VCCA supply rail.From 1.65V~5.5V, the supply rail of the VCCB is configured.In Other Interface ICs, you will find this part.When operating, Auto-Direction Sensing is guaranteed.
NTBA104GU12,115 Features
12-XFQFN package
1 circuits
12 pin count
NTBA104GU12,115 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. NTBA104GU12,115 voltage translators & level shifters applications.
  • Servers
  • Product Traceability
  • Wireless and Telecom Infrastructures
  • Handset
  • Enterprise
  • Signaling Level Conversion for Clock or Data
  • Enterprise and communications
  • I2C
  • UART
  • Extended Product Life Cycle
Step5Bar-code shipping tag
NTBA104GU12,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    12-XFQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Feature
    Auto-Direction Sensing
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Interface ICs
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NTBA104
  • Pin Count
    12
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Tri-State, Non-Inverted
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of Circuits
    1
  • Data Rate
    80Mbps
  • Interface IC Type
    LINE TRANSCEIVER
  • Driver Number of Bits
    4
  • Channel Type
    Bidirectional
  • Receiver Number of Bits
    4
  • Translator Type
    Voltage Level
  • Voltage - VCCA
    1.2V~3.6V
  • Voltage - VCCB
    1.65V~5.5V
  • Channels per Circuit
  • Height Seated (Max)
    0.5mm
  • Length
    2mm