  • NSZ5V6V2T1G
NSZ5V6V2T1G
advertisement
Manufacturer No:
NSZ5V6V2T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSZ5V6V2T1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
NSZ5V6V2T1G
Purchasing and Inquiry
NSZ5V6V2T1G Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 2V is required to supply this electrical device.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.2V during operation.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
NSZ5V6V2T1G Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
NSZ5V6V2T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSZ5V6V2T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
NSZ5V6V2T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Zener Voltage
    5.61V
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%