  • NSN1.50SS40
NSN1.50SS40
advertisement
Manufacturer No:
NSN1.50SS40
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-NSN1.50SS40
Package:
Datasheet:
NSN1.50SS40
Description:
SLEEVING 1.5" X 40' BLACK/YELLOW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSN1.50SS40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Material
    Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -40°C~79°C
  • Series
    Non-Skid™
  • Feature
    Clean Cut, Safety Stripe, Slip Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeve
  • Color
    Black, Yellow
  • Type Attributes
    Expandable
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
  • Diameter
    38.1mm
  • Length
    40.00' 12.19m
  • Wall Thickness
    0.070 1.78mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    1.500 (38.10mm)
  • Diameter - Inside, Expanded
    2.000 (50.80mm)