  • NSM3005NZTAG
NSM3005NZTAG
advertisement
Manufacturer No:
NSM3005NZTAG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSM3005NZTAG
Package:
Datasheet:
NSM3005NZTAG
Description:
TRANS PNP 30V 500MA 6UDFN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSM3005NZTAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Polarity
    PNP
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    400mV
  • Max Collector Current
    500mA
  • Continuous Drain Current (ID)
    224mA
  • Threshold Voltage
    1V
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    30V
  • Max Breakdown Voltage
    30V
  • Drain to Source Resistance
    650mOhm