  • NRS5040T6R8MMGJV
NRS5040T6R8MMGJV
advertisement
Manufacturer No:
NRS5040T6R8MMGJV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NRS5040T6R8MMGJV
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NRS5040T6R8MMGJV
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.4A 63.7 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRS5040T6R8MMGJV
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NR, S Type
  • Size / Dimension
    0.193Lx0.193W 4.90mmx4.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    2.4A
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    63.7mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    21MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    2.8A
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm