  • NRF24LE1-O17Q48-R
NRF24LE1-O17Q48-R
advertisement
Manufacturer No:
NRF24LE1-O17Q48-R
Manufacturer:
Nordic Semiconductor
HK JDW NO:
572-NRF24LE1-O17Q48-R
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24LE1-O17Q48-R
Purchasing and Inquiry
NRF24LE1-O17Q48-R Overview
In order to save board space, RF transceiver IC uses the 48-VFQFN Exposed Pad package. RF transceiver's mounting is done by using Surface Mount.When transceiver RF emerges as a TxRx + MCU, it shows high-performance and reliability.High reliability is achieved using advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).The system operates at a frequency of 2.4GHz.
NRF24LE1-O17Q48-R Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
NRF24LE1-O17Q48-R Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24LE1-O17Q48-R RF Transceiver ICs applications.
  • Power management
  • Industrial and Data Logger
  • LED Lighting
  • Security Systems
  • Health care
  • Location and Asset Tracking
  • Secure Payment
  • Retail
  • Smart Meters
Step5Bar-code shipping tag
NRF24LE1-O17Q48-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Type
    TxRx + MCU
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    16kB OTP 1kB SRAM
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI, UART
  • Current - Receiving
    12.4mA~13.3mA
  • Current - Transmitting
    6.8mA~11.1mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -94 dBm
  • GPIO
    32
  • Height Seated (Max)
    0.95mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm