  • NRF24AP2-8CHQ32-T
NRF24AP2-8CHQ32-T
advertisement
Manufacturer No:
NRF24AP2-8CHQ32-T
Manufacturer:
Nordic Semiconductor
HK JDW NO:
572-NRF24AP2-8CHQ32-T
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24AP2-8CHQ32-T
Purchasing and Inquiry
NRF24AP2-8CHQ32-T Overview
In order to save board space, RF transceiver IC uses the 32-VFQFN Exposed Pad package. As a RF transceiver's mounting method, Surface Mount is used.The system emerges as a TxRx Only with transceiver RF's high efficiency.High reliability is provided by the advanced transceiver RF' packaging Tray.The transceiver RF circuit board is designed with 32 pins.The frequency of 2.4GHz determines how RF transceiver operates .
NRF24AP2-8CHQ32-T Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tray is used
32 pins
NRF24AP2-8CHQ32-T Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24AP2-8CHQ32-T RF Transceiver ICs applications.
  • Power management
  • Low-power IoT applications
  • Health and Fitness
  • Utility and Smart Energy
  • Chemical Sensors
  • Secure Payment
  • Location and Asset Tracking
  • Digital Remote
  • Receive
Step5Bar-code shipping tag
NRF24AP2-8CHQ32-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    TxRx Only
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Depth
    5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Power Supplies
    3V
  • Number of Channels
    8
  • Protocol
    ANT™
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    USART
  • Current - Receiving
    17mA
  • Current - Transmitting
    11mA~15mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -85 dBm
  • Length
    5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C