  • NRF24AP1-REEL7
NRF24AP1-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
NRF24AP1-REEL7
Manufacturer:
Nordic Semiconductor
HK JDW NO:
572-NRF24AP1-REEL7
Package:
24-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24AP1-REEL7
Purchasing and Inquiry
NRF24AP1-REEL7 Overview
It saves RF transceiver IC's board space with the 24-VQFN Exposed Pad package. Surface Mount is used for RF transceiver's mounting.In this case, the TxRx Only emerges as highly efficient and reliable.Advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability.The system operates at a frequency of 2.4GHz.
NRF24AP1-REEL7 Features
24-VQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tape & Reel (TR) is used
NRF24AP1-REEL7 Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24AP1-REEL7 RF Transceiver ICs applications.
  • Smart Meters
  • Power Amplifier (PA)
  • LoT applications
  • Security Systems
  • Receive
  • Fitness
  • Secure Payment
  • Consumer Electronics
  • Internet Radio
Step5Bar-code shipping tag
NRF24AP1-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Frequency
    2.4GHz
  • Max Supply Current
    22mA
  • Protocol
    ANT™
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Sensitivity
    -80dBm
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    USART
  • Current - Transmitting
    13mA~16mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -80 dBm
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    TxRx Only
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Depth
    5mm