  • NRC50J2R0TRF
NRC50J2R0TRF
advertisement
Manufacturer No:
NRC50J2R0TRF
HK JDW NO:
10881-NRC50J2R0TRF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 2Ohm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
NRC50J2R0TRF
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    350 ppm/°C
  • Resistance
    2Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power Rating
    750mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C