  • NR5040T3R3N
NR5040T3R3N
advertisement
Manufacturer No:
NR5040T3R3N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NR5040T3R3N
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NR5040T3R3N
Description:
FIXED IND 3.3UH 3.3A 35.1 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NR5040T3R3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    3.3A
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    35.1mOhm Max
  • Max DC Current
    3.8A
  • Frequency - Self Resonant
    32MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Case/Size Code
    1919
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    3.3A
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NR
  • Size / Dimension
    0.193Lx0.193W 4.90mmx4.90mm
  • Tolerance
    ±30%