  • NPC-410-015A-3-N
NPC-410-015A-3-N
advertisement
Manufacturer No:
NPC-410-015A-3-N
HK JDW NO:
58-NPC-410-015A-3-N
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
NPC-410-015A-3-N
Description:
NPC-410 Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 15PSI (103.42kPa) Barbless ±0.1% 0 mV ~ 125 mV Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
NPC-410-015A-3-N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Supplier Device Package
    8-DIP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    NPC-410
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Board Mount
  • Output
    0 mV ~ 125 mV
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Voltage
    125mV
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Current
    1.5mA
  • Accuracy
    ±0.1%
  • Operating Pressure
    15PSI (103.42kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Barbless
  • Port Size
    Male - 0.13 3.23mm Tube Dual