  • NPC-1220-050D-3-S
NPC-1220-050D-3-S
advertisement
Manufacturer No:
NPC-1220-050D-3-S
HK JDW NO:
58-NPC-1220-050D-3-S
Datasheet:
NPC-1220-050D-3-S
Description:
NPC-1220 Series Differential Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 50PSI (344.74kPa) Barbless ±0.1% 0 mV ~ 50 mV Temperature Compensated
Quantity:
In Stock : 15
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NPC-1220-050D-3-S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NPC-1220
  • Termination
    PCB
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output
    0 mV ~ 50 mV
  • Accuracy
    ±0.1%
  • Operating Pressure
    50PSI (344.74kPa)
  • Pressure Type
    Differential
  • Port Size
    Male - 0.12 3.04mm Tube Dual