  • NPC-1210-015G-1-L
NPC-1210-015G-1-L
advertisement
Manufacturer No:
NPC-1210-015G-1-L
HK JDW NO:
58-NPC-1210-015G-1-L
Datasheet:
NPC-1210-015G-1-L
Description:
NPC-1210 Series Vented Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 15PSI (103.42kPa) Barbless ±0.1% 0 mV ~ 100 mV Temperature Compensated
Quantity:
In Stock : 12636
Step5Bar-code shipping tag
NPC-1210-015G-1-L
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    NPC-1210
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output
    0 mV ~ 100 mV
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Voltage
    100mV
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Current
    1.5mA
  • Accuracy
    ±0.1%
  • Operating Pressure
    15PSI (103.42kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Size
    Male - 0.13 3.23mm Tube