  • NP88N075KUE-E2-AY
NP88N075KUE-E2-AY
advertisement
Manufacturer No:
NP88N075KUE-E2-AY
HK JDW NO:
668-NP88N075KUE-E2-AY
Package:
Datasheet:
NP88N075KUE-E2-AY
Description:
Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 13084
Step5Bar-code shipping tag
NP88N075KUE-E2-AY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • JEDEC-95 Code
    TO-263AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    88A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0085Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    352A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    75V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    450 mJ
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    288W