  • NP80N055PDG-E1B-AY
NP80N055PDG-E1B-AY
advertisement
Manufacturer No:
NP80N055PDG-E1B-AY
HK JDW NO:
699-NP80N055PDG-E1B-AY
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 6.6mOhm @ 40A, 10V 6.9pF @ 25V 135nC @ 10V 55V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 9300
Step5Bar-code shipping tag
NP80N055PDG-E1B-AY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    1.8W Ta 115W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.6mOhm @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6.9pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    135nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    55V