  • NP100P06PDG-E1-AY
NP100P06PDG-E1-AY
advertisement
Manufacturer No:
NP100P06PDG-E1-AY
HK JDW NO:
668-NP100P06PDG-E1-AY
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
NP100P06PDG-E1-AY
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 6m Ω @ 50A, 10V ±20V 15000pF @ 10V 300nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 999
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NP100P06PDG-E1-AY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Dissipation
    1.8W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    28 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    15000pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    300nC @ 10V
  • Rise Time
    35ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    100 ns
  • Turn-Off Delay Time
    275 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0078Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    300A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    420 mJ
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1.8W Ta 200W Tc